Portal Prawo i Medycyna

Pacjentka skazana za nękanie swojego lekarza

Czas czytania: 2 minut

 

Pacjentka prześladująca swojego lekarza to rzadkość? Czy może mało takich spraw wychodzi na światło dzienne? W tym miesiącu zakończył się proces pacjentki, która przez kilka lat oczerniała i zastraszała Adama Sidorowicza chirurga, lekarza medycyny estetycznej. Sąd orzekł winę Marty.P, skazał na 2 lata pozbawienia wolności oraz 40 tys. zł zadośćuczynienia. Niech ta historia będzie przestrogą.

 

Śledztwo w sprawie prześladowania lekarza Adama Sidorowicza miało na celu udowodnienie Marcie P., że przez kilka lat nękała swoją ofiarę dzwoniąc, wysyłając SMS-y, e-maile z groźbami oraz oczerniając w sieci. Sprawa toczyła się również na łamach prasy i internetu. Odsyłamy do artykułu Gazety Wyborczej pt. . „Będę koszmarem twojego lajfu”

Nie trzeba na nowo opisywać tej historii, by wiedzieć, że życie lekarza i jego rodziny oraz kariera zawodowa runęły. Jedynym sposobem na powstrzymanie Marty P. było oskarżenie byłej pacjentki. Proces zakończył się kilka dni temu i wyrokiem sądu ogłosił wyrok uznając Martę P. za winną stawianych jej zarzutów, skazując tym samym na 2 lata pozbawienia wolności oraz grzywnę na rzecz poszkodowanego w wysokości 40 tys. zł

 

Nie chcemy przytaczać już tej i tak niemiłej historii dla lekarza a teraz również dla pani Marty, ale w przypomnimy tym którzy nie wiedzą lub sobie nie uświadamiają, że takie działania są od niedawna ścigane z urzędu i podlegają karze pozbawienia wolności do 3 lat.

STALKING to słowo, które od kilku lat bardziej kojarzone jest z negatywnym znaczeniem, czyli nagabywaniem, prześladowaniem. Formy stalkingu to przede wszystkim SMS-y, poczta elektroniczna, rozpowszechnianie plotek w sieci itd… Wiele osób łamie prawo, ale mało z nich wie, że ktoś doprowadzony do ostateczności może zwrócić się do organów ścigania i złożyć doniesienie o stalkingu.

Od niedawna w naszym prawie jest zapis o stalkingu !

 

Do Kodeksu karnego wprowadzono art. 190a

Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat lub w przypadku doprowadzenia swojej ofiary do próby samobójczej do 10 lat
Za taki rodzaj przestępstw prześladowcy ścigani są dopiero od czerwca, ale teraz czym więcej takich spraw będzie zgłaszanych tym więcej osób zastanowi się nad popełnieniem przestępstwa.

Pisanie na forach internetowych, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, ciągłe nagabywanie przez SMS-y, e-maile czy też nachodzenie, grożenie jest prostą drogą do wszczęcia postępowania przeciw osobie nękającej nas.

Niech to będzie przestrogą dla osób myślących, że siedząc przed monitorem komputera i podpisujący się jako X jest anonimowy.
Na szczęście już od czerwca tego roku taka osoba powinna się poważnie zastanowić czy warto ryzykować utratę wolności i dobrego imienia…

Źródło: www.gazetawyborcza.pl
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla czytelników i mają za zadanie polepszenie kontaktu na linii pacjent-lekarz, lekarz-pacjent. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Related posts

Odpowiedzialność karna lekarza za błąd w sztuce lekarskiej

Adwokat Mateusz Sieniewicz

Udostępnienie dokumentacji medycznej przez placówkę medyczną

Rafał Głuszcz

Kontrowersje wokół zgody pacjenta na leczenie cz.II

Elżbieta Kosidło

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!