Portal Prawo i Medycyna

Status prawny preparatów i próbek wydzielin pobranych z organizmu ludzkiego i zwłok

Czas czytania: 2 minut

 

W poprzednim artykule poruszyłam tematykę prowadzenia dokumentacji medycznej oraz związanym z nią uprawnieniem do jej wglądu. Bywają sytuacje, w których rodzina zmarłego pacjenta domaga się wydania przez szpital spreparowanych tkanek pacjenta, pozyskanych w trakcie sekcji.

 

Swoje żądania często odnoszą do kultu pamięci osoby zmarłej, będącego samoistnym dobrem osobistym, którego jednym z elementów jest uprawnienie do pochowania zwłok. Czy rodzina pacjenta w takiej sytuacji ma prawo domagać się wydania spreparowanych fragmentów tkanek i narządów?

 

Czym są bloczki parafinowe oraz spreparowane preparaty histopatologiczne z pobranych ze zwłok wycinków?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, należy przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2011 r. (VCSK 256/10). Z pozwem przeciwko szpitalowi wystąpił syn zmarłej pacjentki, kiedy to szpital odmówił mu wydania fragmentów tkankowych. Syn twierdził, że naruszone zostały jego dobra osobiste w postaci uprawnienia do pochowania zwłok matki.

Niestety przegrał w dwóch instancjach, kierując następnie do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy wypowiedział się, że status prawny preparatów i próbek wydzielin pobranych z organizmu ludzkiego i zwłok nie jest wyraźnie określony żadnym przepisem prawa powszechnego. Pobrany podczas sekcji zwłok materiał — stanowiący niewielkie fragmenty tkanek — nie może być traktowany w kategorii narządów, tkanek, szczątków ludzkich, a tym bardziej fragmentów zwłok.

 

Dokumentacja medyczna

Oznacza to, że wycinki tkanek pobrane z organizmu ludzkiego w celach diagnostycznych i preparaty histopatologiczne stanowią dokumentację medyczną. Sąd Najwyższy stwierdził, że tym samym do wydania i udostępniania spreparowanych fragmentów tkanek i narządów pobranych, w celu określenia przyczyny zgonu pacjenta będą mieć zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. Nr 252, poz. 1697). Rozporządzenie zawiera niezamknięty katalog dokumentacji, możliwe jest więc zaliczenie do tej kategorii preparatów, których nazwa, cel i okres przechowywania sprzeciwiają się uznaniu ich za szczątki ludzkie, które podlegałyby pochowaniu razem z wcześniej pochowanym ciałem zmarłego pacjenta.
Reasumując bloczki parafinowe i preparaty histopatologiczne spreparowane z pobranych ze zwłok wycinków stanowią swoistą dokumentację lekarską i nie podlegają wydaniu.
Autor: Elżbieta Kosidło

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla czytelników i mają za zadanie polepszenie kontaktu na linii pacjent-lekarz, lekarz-pacjent. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Related posts

Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta. Jakie prawa ma pacjent? Jak je egzekwować?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Teoretyczne i praktyczne aspekty prawa medycznego: Medycyna Estetyczna” 19-20.03.2021 online

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Świadoma zgoda na zabieg medyczny

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!